Албанија се подготвува за онлајн настава

Од:

Поради зголемениот број заразени со Ковид-19, посебно меѓу просветните работници, Албанија размислува наставата со физичко прсисуство на учениците, која почна на 14 септември, да ја замени со онлајн настава.

-Министерството за образование започна со подготовки за продолжување на наставата преку интернет. За таа цел во тек е обука на 17.000 наставници низ целата земја за користење онлајн платформата,која треба да заврши на 23 овој месец,пренесува Ора њуз телевизија.

Според истиот извор наставниците веќе започнале на учениците да им ја објаснуваат платформата каде ќе имаат пристап да ја следат наставата.

Пред почетокот на учебната година, Министерството за образование спроведе анкета каде родителите и учениците дадоа свое мислење за формата на настава.

При тоа 90 отсто од испитаниците барале настава со физичко присуство на учениците, но со строго почитување на протоколите против Ковид.

Во текот на овој месец во Албанија зголемен е бројот на тестови од најмногу 800 колку што се правеа претходно на околу 1.200, при што бророт на позитивните дневно во просек е 20 отсто од тестираните.

Како дополнителна мерка во спречување на шрењето на болеста Владата воведе задолжително носење заштитна маска и на отворен простор,за што е предвдена парична казна од 25 евра.

Би можело да ве интересира

Британија: Трипати повеќе починати од вчера, најмногу смртни случаи од Ковид-19 во последните шест месеци

Жарко Настоски

Во Грција починал 101 пациент заразен со коронавирусот, забележани 2.135 нови случаи

Жарко Настоски

Речиси 7.000 новозаразени во Србија, 37 починати од Ковид-19

Жарко Настоски

Анкета: Секој четврти Италијанец верува во теории на заговор околу коронавирусот

Жарко Настоски

Епидемијата ќе запре ако се вакцинираат 70 отсто од луѓето, сметаат хрватските власти

Жарко Настоски

САД: Над 1.000 починати од Ковид-19, нови 190.000 заразени за еден ден

Жарко Настоски