Албанија ќе набави шест дрона „Бајрактар“

Од:

Албанија ќе набави дронови „Бајрактар“, кои според премиерот Еди Рама, ќе се користат за контрола на територијата на земјата.

dobivaj vesti na viber

Гостувајќи во емисијата „Опињон“ додаде дека за тоа веќе разговарал со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

-Разговаравме за неопходноста од беспилотни летала и сме пред финализирање на договорот да добиеме вооружени дронови „Бајрактар“, рече Рама.

На прашањето дали истите ќе ги плати Албанија бидејќи се многу скапи, тој со одговор: секако дека ќе ги платиме, тие се со разумна цена.

-Во пакет се, ќе набавиме 6 вооружени дронови и ќе служат за цивилни цели, за контроли на територијата на целата наша држава, за дивоградби, за шуми, за потера по барани лица, за одгледување дрога итн, додаде Рама.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Рама на средба со Штајнмаер изрази голема благодарност за германската поддршка

Ана Ололовска

Во Албанија годинава 80 новозаразени со ХИВ, меѓу нив и две деца

Ана Ололовска

Сунак и Рама разговараа за сузбивање на илегалната миграција

Ана Ололовска

Рама: Безбедносните мерки на денот на Самитот не се преговараат со никого, за нив одлучува Совет на Европа

Ана Ололовска

Италијански обвинител: Албанската мафија е меѓу трите најопасни во Европа

А1он

Албанија на британскиот список „безбедни земји“, барателите на азил побрзо ќе бидат депортирани

А1он