Албанија ќе набави над 1,1 милион дози вакцини против Ковид-19

Од:

Албанија планира да набави над 1,1 милион дози вакцини против Ковид-19, a денеска до Парламентот е доставен Предлог – закон со кој се вклучување на земјата во глобалниот механизам за набавка на вакцината „Ковакс“.

-Со овој Предлог-закон се предвидува набавка на 1.140.000 вакицини за што ќе бидат потрошени 3,9 милиони долари. Според владата, овој број вакцини ќе бидат наменет за 20 отсто од популацијата и се предвидува едно лице да добие две дози од вакцината, пренесува Топ чанел телевизија.

Во Албанија овој месец е влошена состојба. Во просек дневно се регистрираат по повеќе од 200 нови случаи или околу 20 отсто од тестираните. Вчера од направените 1.375 тестови, Ковид-19 е дијагностициран кај 297 лица, што е околу 22 отсто од тестираните.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Српскиот епидемиолог Кон: Кога би носеле маски 95% од луѓето, би живееле нормално

Ана Ололовска

Во Белгија на 1 декември повторно се отвораат продавниците, другите мерки остануваат на сила

Жарко Настоски

Голем дел од Британците не веруваат дека животот брзо ќе се врати во нормала по пандемијата

Жарко Настоски

Во Грција 2.013 нови случаи и 101 починат од Ковид-19

Жарко Настоски

Албанските болници се преполни, денеска 18 починати и 645 новозаразени со коронавирус

Жарко Настоски

Грција со закон ги спречува профитерите – тестовите за Ковид-19 ќе чинат најмногу 40 евра

Жарко Настоски