Албанија ќе испрати свои трупи во Бугарија во источното крило на НАТО

Од:

И Албанија ќе испрати свои трупи во Бугарија, во источното крило на НАТО, што се засилува поради руската агресија, изјави министерот за одбрана Нико Пелеши по денешната седница на владата.

dobivaj vesti na viber

-Ние, денеска сме активни не само Албанија туку и во меѓународни мисии и операции. Набрзо ќе бидеме и во Бугарија, во источното крило што се засилува поради руската агресија. Следната недела ќе се одржи самит на лидерите на НАТО каде ќе се донесе важна одлука пред се во новиот стратешки концепт на НАТО, рече Пелеши.

Според него владата донесла одлука за зголемување на платата на припадниците на албанската армија за 30 отсто.

– Не се наоѓаме во најдобри моменти за да се зголемуваат трошоците, но, ветувањето е ветување а ние како влада секогаш го одржуваме ветувањето, додаде тој.

СÐ ¾ зголемување на платата тој очекува да се зголеми интересот кај младите да станат дел од вооружените сили.

Најниската плата во армијата моментно е 51.000 лека(410 евра).

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во септември можно е Бериша да биде исклучен од албанскиот Парламент

Ана Ололовска

Албанија му излезе во пресрет на Косово и ќе му дава струја за да се избегнат рестрикциите

Ана Ололовска

ИНСТАТ: Популацијата во Албанија забрзано старее

Ана Ололовска

Хил: Србија ќе влезе во НАТО кога тоа ќе го сакаат нејзините граѓани

За адвокатски услуги, само за случајот „Бечети“, Албанија минатата година платила 380 илјади евра

А1он

Рама: Со проект вреден две милијарди долари Драч ќе биде близнак на Дубаи

А1он