Албанија ќе го легализира канабисот за медицински цели

Од:

Албанија ќе им се придружи на земјите каде канабисот е легализиран за медицински цели.

dobivaj vesti na viber

Најава за тоа дојде од премиерот Еди Рама при презентирањето на резултатите од електронски спроведената национална консултација на која на повеќе прашања одговараа албанските граѓани во и надвор од замјата.

Според резултатите, од над пола милион граѓани, кои се вклучиле во анкетата, 60 отсто гласале “за”легализација на канабисот за медицински цели, додека 29 отсто биле против.

– Ќе го легализираме канабисот за медицинска употреба, што значи отворање нови работни фронтови, со цел економски раст. Тоа што го кажаа граѓаните ќе се направи, рече Рама.

Албанија според сите релевантни институции се смета за најголем производител на канабис не само во регионот, туку и во Европа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Албанија ќе бара злато во две области, објави оглас за пријавување компании

Кривична за шверцерите на 7 тони канабис вреден 20 милиони евра

ЕУ ја предупреди Албанија да ја стопира шемата за доделување државјанство за инвеститори

А1он

Личната потрошувачка на населението во Албанија во првиот квартал зголемена за 8,6 отсто

Ана Ололовска

Протест на Синдикатот на албанските затворски полицајци

Ана Ололовска

Повторно раст на новозаразени со Ковид-19 во Албанија, надлежните апелираат за имунизација