Албанија да и стави вето на Македонија за НАТО

Од:

Поранешниот амбасадор на Албанија во Македонија, Шабан Мурат, побара Албанија да стави вето за приемот на Македонија во НАТО.

„Прашањето на Албанците во Македонија треба да биде приоритет на надворешната политика и дипломатијата на албанската држава. Тука, се разбира, е и состојбата на Косово и ситуацијата на сите Албанци на Балканскиот полуостров и на албанската дијаспора. Признавањето на уставното име и согласноста за прием во НАТО треба да биде условено од ова“, вели Мурат.

Тој додава дека албанскиот народ во Македонија се уште го нема заслужениот статус според Уставот, кој треба да се менува во однос на нивото на правата, слободите и особено во однос на правата при носењето на државните одлуки.

Според него, проблемот на Албанците во Македонија треба да биде приоритет број еден за нацијата.

Би можело да ве интересира

Шефот на НАТО: Шведска ги исполни барањата на Турција

Ана Ололовска

НАТО распоредува дополнителни сили на Косово

Катерина Павлова-Николовска

НАТО одржува големи воени вежби на северот на Европа, учествуваат 150 авиони

Ана Ололовска

Работник од Албанија падна од објект во изградба во Чаир и загина

НАТО ја повика Приштина веднаш да ја деескалира ситуацијата во северно Косово

Министерство за одбрана: Италијанските воздухопловни сили ќе учествуваат во патролирање на македонското небо