Албанија: 800 заразени и 18 починати од Ковид-19

Од:

По благото опаѓање на бројот на заразени на дневно ниво, во последното деноноќие во Албанија, според Министерството за здравство и социјална заштита забележани се повторни високи бројки.

-Во изминатите 24 часа од направените 2.264 тестови, опасниот вирус е дијагностициран кај 801 лице, што е 35,3 отсто од тестираните. Во исто време регистрирана е висока бројка на починати или 18 сите во болнички услови, додека вирусот го победиле 490 лица, информираше министерството.

Моментно во четирите ковид болници хоспитализирани се 483 пациенти, од нив 35 се на интензивна терапија, додека 10 се интубирани.

-За седум месеци, од почетокот на март, кога беа регистрирани првите случаи, до сега направени се 199.326 тестови, позитивни беа 41.302 лица, оздравеа 20.974, додека починаа 870 лица. Апелираме на строго почитување на мерките и препораките, со цел да го заштитиме сопствено и здравјето на нашите најблиски, -апелира министерството.

Инаку и понатаму главно жариште на болеста е Тирана каде се 349 од новопотврдените случаи. Во главниот град се и 10.503 од вкупно активните 19.458.

Поради тоа, како што претходно најави министерката Огерта Манастирлиу, в понеделник во Тирана ќе почне примената на брзите тестови. Рече дека набавени се 100.000 а набрзо ќе бидат обезбедени уште 300.000 брзи тестови.

Би можело да ве интересира

294 новозаразени со коронавирус во Косово, починале деветмина пациенти

Жарко Настоски

Британски пилот излезе од болница по 243 дена лекување од ковид-19

А1он

Индекс: Хрватска има повеќе умрени од коронавирусот од Кина

Ана Ололовска

Белгискиот виролог Ван Ранст ги критикува богатите земји за вакцините

Ана Ололовска

„Дер Шпигел“ го објави нацрт-планот на Меркел за уште построг локдаун до средината на февруари

Ана Ололовска

Уапсени и казнети тројца Грци- одбиле да им се направи рапид тест при влез во Грција

Ана Ололовска