Албанците први во Европа и четврти во светот по барање азил, претседателот Мета вели: Доста е

Од:

Албанскиот претседател Илир Мета на Фејсбук објави фотографија на која се прикажува графикон за периодот 2010-2019 година каде Албанија е рангирана на четвртото место во светот и прва во Европа по барања за азил.

Мета наведува дека земјата не заслужува да биде рангирана меѓу Сирија, Авганистан, Ирак и Иран и апелира да не се оди во погрешна насока.

Како прв чекор за враќање во вистинската насока, Мета бара да се почитува договорот од 5 јуни за изборните реформи, точка по точка и изборните листи да бидат 100 отсто отворени.

„Доста е! Албанија не заслужува да биде рангирана меѓу овие земји. Албанија заслужува само европска иднина. Доста е со погрешен правец на авторитаризам, ароганција, корупција и глупост, што толку многу ги осиромашува и изморува Албанците, принудувајќи ги да ја напуштат земјата. Да ја вратиме надежта со враќање на суверенитетот во рацете на народот, со 100 отсто отворени изборни листи и исполнување на сите услови на ЕУ,“ порача Мета преку објавата на Фејсбук.

Би можело да ве интересира

Мета: Албанија ја споделува загриженоста со сите партнери во НАТО за Украина

А1он

Зошто шест општини во Албанија останаа без градоначалници?

Ана Ололовска

Мета: Состојбата со корупцијата многу сериозна и бара итен одговор

Ана Ололовска

ЦИК: Изборната кампања почнува на 19 февруари, Баша, а не Бериша може да предлага кандидати

Ана Ололовска

Баша: Бериша ја премина „црвената линија“, се обиде да ги доведе демократите до крвопролевање

Ана Ололовска

Албанија: Над една третина од тестираните позитивни на Ковид-19

Ана Ололовска