Активисти на Гринпис блокираа влез на грчки танкер со руска нафта во пристаниште на југот од Англија

Од:

Активисти на Гринпис го блокираа влезот за грчки танкер во пристаниште на југот на Англија поради товарот со руско гориво, соопштија денеска организацијата.

dobivaj vesti na viber

Гринпис соопшти дека 12 активисти вчеравечер го зазеле пристаништето на локацијата на терминалот Навигатор, на Темза, во Есекс, каде што се очекувало танкер Андромеда со нафтени деривати, под грчко знаме, да го истовари својот руски товар, пренесуваат британските медиуми.

Полицијата во Есекс денеска соопшти дека доцна синоќа биле повикани полицајци на навигацискиот терминал.

„Досега се уапсени осум лица осомничени за тежок напад на имот, а ние со нашите партнери работиме на тоа да однесеме што поголем број други на безбедно“, се наведува во соопштението.

Во последниве недели, голем број бродови со руски товар го сменија курсот на пловење, особено по протестите во пристаништата во Обединетото кралство и ЕУ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Прв смртен случај во Грција поврзан со хепатитисот од непознато потекло, почина 13-месечно бебе

Ана Ололовска

На Миконос позитивни 64 отсто од тестираните

Ана Ололовска

Заутис: Веројатно го достигнуваме пикот и очекуваме намалување на заразените со Ковид-19

Горан Наумовски

Рама: На праг сме на големо откритие на гас и нафта

Пожар на Пелопонез, превентивно евакуирани четири села

Дополнително зголемување на цените за дел од траектите во Грција

Ана Ололовска