Активист на „Преродба“ го нападна бугарскиот министер за образование

Од:

Полицијата денеска го приведе осомничениот напаѓач на бугарскиот министер за образование, Николај Денков, откако тој ја напушти зградата на претседателството во Софија.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, ова се случи за време на протестот против антиепидемиолошките мерки во бугарскиот главен град.

Инцидентот со министерот Денков доведе до полициска интервенција. Напаѓачот и припаѓал на про-руската и популистичка партија „Преродба“, која ја предводи Костадин Костадинов.

Истовремено, прес-центарот на Министерството за образование соопшти дека врз министерот Денков не бил извршен физички напад и дека тој нема никакви повреди и е во одлична физичка форма.

Освен пред зградата на претседателството, денеска протест имаше и пред Министерството за здравство против утрешното воведување зелени сертификати.

Би можело да ве интересира

Обвинител и истражител од Бугарија доаѓаат во земјава за да земат ДНК од семејствата на загинатите на автопатот „Струма“

А1он

Османи: Истрагата за автобуската несреќа е врвен приоритет за бугарското Обвинителство, идентификацијата ќе трае најмалку седум дена

А1он

Убедлива победа на Радев за втор претседателски мандат

Катерина Павлова-Николовска

Втор круг претседателски избори во Бугарија

Катерина Павлова-Николовска

Совет на Амбасадори: Северна Македонија непотребно стана дел на предизборната кампања во Бугарија

А1он

Претседателска дебата на Радев и Герџиков на тема Македонија

А1он