Актерот Славко Штимац е во болница, има Ковид-19 и пневмонија

Од:

Српскиот актер Славко Штимац пред десетина дена бил примен во болница со симптоми на Ковид-19, а бил задржан на лекување откако било утврдено дека има воспаление на двете белодробни крила.

60-годишниот Штимац, кој играше во некои од најкултните филмови од југословенската кинематографија во 70-те и 80-те години на минатиот век, е сместен во воено-медицинскиот центар „Карабурма“ во Белград, а во изминатите денови бил на кислородна поддршка, јави агенцијата Танјуг, повикувајќи се на луѓе блиски до актерот.

За среќа, велат изворите, неговата здравствена состојба не барала тој да биде сместен на интензивна нега. Според извештаите, Штимац речиси закрепнал од пневмонијата и за неколку дена се очекува да биде пуштен дома.

Актерот е надвор од животна опасност, додаваат српските медиуми.

Би можело да ве интересира

Прв случај на Ковид-19 во Пекинг по шест месеци

Жарко Настоски

ВИДЕО: Градежници свртеа вол на ражен во центарот на Белград, комшиите им викнаа полиција

Жарко Настоски

Франција ja обвини Велика Британија за дискриминација

Ана Ололовска

Во Хрватска една третина од здравствените работници не се вакцинирани

Ана Ололовска

Пелоси го нарече Мекарти „морон“ поради критиките за заштитните маски

Ана Ололовска

САД и СЗО договорија дополнителни студии за потеклото на коронавирусот

Ана Ололовска