Акција на грчката крајбрежна служба за спасување на околу 150 мигранти во близина на Пелопонез

Од:

Грчката крајбрежна служба рано утрово спровела акција во близина на Пелопонез за спасување на околу 150 лица, веројатно мигранти, кои се превезувале во дрвен чамец, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што соопштија од крајбрежната служба на Грција, лицата побарале помош откако чамецот почнал да се полни со вода, а им помогнал танкер што бил во близина и сите биле спасени, со исклучок на една жена, која, според сведоштвата, паднала во вода и продолжува, засега без резултат, акцијата за нејзино пронаоѓање.

Во спасувачката акција учествувале патролен брод на крајбрежната служба и два хеликоптера, еден од воената морнарица и еден од военото воздухопловство.

Би можело да ве интересира

Стилијанидис: Во невремето во Атина ќе имавме и до 300 загинати, ако се потврдеа прогнозите и ако не преземевме мерки

Ана Ололовска

Спортските натпревари во Грција со зголемен број гледачи

Ана Ололовска

Јоргос Папандреу се кандидира за претседател на Движењето на промена

А1он

Циодрас: Со вакцинацијата избегнавме 8.400 смртни случаи во Грција од Ковид-19

Ана Ололовска

Од Грција за Португалија заминаа 48 бегалци

Ана Ололовска

Земјотрес од 6,1 степен во морскиот дел јужно од грчкиот остров Карпатос