Ајвар произведен во Македонија се повлекува од маркетите во Словенија

Од:

Словенечката Управа за безбедност на храната од страна на синџирот маркети Шпар, била известена дека од продажба повлекуваат ајвар произведен во Северна Македонија, поради присуство на недозволени материи.

Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, оваа информациија е објавена на интернет страна на словенечката Влада.

За сега не се соопштува за какви штетни материи се работи, но на известувањето пишува дека ајварот е произведен од компанијата Алтера Фуд д.о.о. со седиште во Гевгелија.

Со објавата се повикуваат сите оние кои имаат купено од ајварот, да го вратат во една од продавниците на Шпар Словенија.

Би можело да ве интересира

Јурова: Одблиску ја следиме ситуацијата со словенечката новинска агенција СТА

Ана Ололовска

Во Словенија, домашен бел твор заразен со коронавирус

Ана Ололовска

Пахор е за кофинансирање и зачувување на словенечката новинска агенција СТА

Жарко Настоски

Во Словенија повторно пораст на бројот на новозаразени со коронавирусот

Ана Ололовска

По критиките кон Јанша, словенечката Влада го запре финансирањето на новинската агенција СТА

Ана Ололовска

Словенија на врвот во Европа според неделниот број на смртни случаи од Ковид-19

Ана Ололовска