Афера со купени дипломи во Босна и Херцеговина: „Се купувалe и на бензински пумпи“

Од:

Главниот обвинител на Обвинителството на Босна и Херцеговина, Миланко Кајганиќ денеска потврди дека е предложен притвор за пет лица кои се третираат како членови на криминална група вклучена во издавање фалсификувани дипломи од приватни факултети и училишта, тврдејќи дека во Босна и Херцеговина такви дипломи можеа да се купат и на бензинска пумпа.

Кајганиќ на новинарите во Сараево им потврди дека за време на операцијата со кодно име Кластер, која беше спроведена на почетокот на неделава, беа уапсени вкупно 11 лица кои се поврзани со издавање и продажба на фалсификувани дипломи, а пет од нив треба да останат во притвор до поднесување на обвинителниот акт, а за останатите шест беа предложени мерки за забрана на напуштање на местото на живеење.

За време на рацијата спроведена во вторникот, полицијата пребара десет локации во областа на Бања Лука, Бјелина, Источно Сараево, Приједор, Козарска Дубица, Брчко, Травник и Мостар, додека истражителите беа насочени кон приватни универзитети и колеџи лоцирани во овие градови.

Обвинителот Кајганиќ потврди дека ректорите, деканите и професорите на тие институции се под истрага или приведени.

„Ова е еден од најзначајните случаи досега во борбата против корупцијата во Босна и Херцеговина“, тврди Кајганиќ, додавајќи дека ова е само врвот на ледениот брег и дека истрагата е во тек од 2020 година.

Тој рече дека сите во БиХ го знаат фактот дека диплома може да се купи „на бензинска пумпа“, што, посочи, јасно докажува дека некој не си ја врши добро работата на приватните универзитети и училишта.

Сега, според него, собрани се докази за постоење на организирана криминална група која се занимавала со продажба на дипломи. На крајот, тоа доведе до ситуација, на пример, диплома или дури и доказ за докторат на приватните универзитети, со плаќање поткуп, да се добие во рок од пет дена.

Во Обвинителството на БиХ сметаат дека тоа е основата на сета друга корупција, бидејќи кој ќе купи универзитетска диплома продолжува да постапува на сличен начин и кога е вработен во правосудството, полицијата или здравството.

„Тоа е основата на системската корупција, а злоупотребите во високообразовните институции се катализатор на целата корупција во Босна и Херцеговина“, рече Кајганиќ.

Како пример за далекусежни проблеми создадени од оваа форма на корупција, тој го наведе фактот дека е пронајдена и фалсификувана диплома за градежен инженер. Тој потсети на земјотресот во Турција и Сирија, каде зградите се уриваа како кули од карти токму поради лошата градба.

„Институции кои продаваат такви дипломи не треба да постојат“, рече главниот обвинител, додавајќи дека сега очекува брзо поднесување обвиненија за неколку десетици случаи и кривично гонење на одговорните кои ги чекаат казни од најмалку десет години затвор.

Обвинителството ќе спроведе и мерки за конфискација на имот незаконски стекнат со препродажба на дипломи, а Кајганиќ најави дека ќе побара помош во истрагата од други држави.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Спасена Хрватка која со часови, повредена висеше на карпа на Вележ

Катерина Павлова-Николовска

Во Федерацијата Босна и Херцеговина од денеска нема пушење на затворени јавни места

Пијан возач со „мерцедес“ удри во пешаци, загина млада докторка

Горан Наумовски

Во Република Српска уапсени девет лица поради детска порнографија

Ана Ололовска

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина, почувствуван и во Хрватска

Ана Ололовска

Драма во Тузла: Специјалци на терен, полицијата не може да се доближи до телото на човекот кој активираше бомба

Горан Наумовски