Аеродромите во Грција спроведоа превентивни контроли за коронависрусот

Од:

Здравствените власти на земјата се во целосна оперативна подготвеност за да се спречат и, доколку е потребно, да се справат со можни појави на коронавирусот, рече заменикот министер под премиерот и портпарол на грчката Влада, Стелиос Пецас во однос на мерките што Грција ги презема за заштита од коронавирусот.

Тој додаде дека покрај превентивните контроли на влезните точки во земјата, „со одлука на министерот за здравство, веќе се одредени, на целата територија, препорачани болници за коронавирусот, јави дописничката на МИА од Атина.

Одговарајќи на новинарско прашање дали ќе се спроведуваат контроли и на бегалските и мигрантските бранови на грчките острови, Пецас рече дека тоа е сложено прашање, а тие како Влада прават сè што можат за да се ограничи прилвот на луѓе, без разлика дали евентуално се носители на вирусот или не.

Се преземаат сите неопходни мерки. Ако ме прашувате за прашања поврзани со мигрантските – бегалските бранови, во тој дел прашањето е многу покомплицирано, како што сите можат да разберат. Ние правиме сè што можеме и сè што е во наши раце, на легалните влезни места да го контролираме евентуалното влегување на лица носители на вирусот.

А во останатите делови да се ограничи секаков прилив на луѓе, а не само оние кои се носители на некој вирус, објасни портпаролот на грчката влада.

Би можело да ве интересира

Околу 16 илјади државјани на С. Македонија живеат во Венето и Ломбардија, каде коронавирусот изолираше 11 населени места

Ана Ололовска

Карневалот во Венеција откажан поради коронавирусот

Ана Ололовска

Албанија со зајакнати мерки по зголемениот број заразени од коронаврус во Италија

Ана Ололовска

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Ана Ололовска

Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

Ана Ололовска

Во Италија над 100 случаи на заболени од новиот коронавирус

Ана Ололовска