Абазовиќ: Се надевам дека наскоро ќе имаме влада

Од:

Црногорскиот вицепремиер и лидер на ГП УРА Дритан Абазовиќ синоќа изрази надеж дека наскоро ќе биде формирана нова влада, а доколку тоа не се случи, не гледа проблем во одржување на нови избори.

dobivaj vesti na viber

На новинарско прашање зошто се доцни со предлагањето мандатар за состав на нова влада, Абазовиќ рече дека во ниту една земја не е лесен процесот на избор на мандатар и ги повика колегите да дадат идеи за решавање на политичка криза, јави РТЦГ.

– Лошо е што немаме влада, се надевам дека наскоро ќе имаме. А ако наскоро немаме, мандатот ќе им се врати на граѓаните, нема никаков проблем во тоа, рече Абазовиќ.

Тој оцени дека сегашните протести се мирни, додавајќи оти не гледа дека се премасовни и порача: „ако се, тогаш тоа е наш тренинг за демократија“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Црна Гора предлага учебната година да почне на 5 септември

А1он

Ненад Калуѓеровиќ на распит во црногорското обвинителството

Комеморација за жртвите од масакрот во Цетиње

Катерина Павлова-Николовска

Кој е човекот кој го застрела убиецот од Цетиње: Бил суден за убиство, осомничен за тероризам

Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде: Убиецот го ранил полицаец, па тој го докрајчил

Помрачување на умот-кај убиецот од Цетиње имало еден сомнителен детаљ

Предраг Петровиќ