Абазовиќ и Вучиќ се сретнаа во Давос: Односите меѓу Црна Гора и Србија се приоритет

Од:

Односите меѓу Црна Гора и Србија се приоритет, изјави денеска црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ, кој се сретна со српскиот претседател Александар Вучиќ на Светскиот економски форум во Давос.

„Односите со Србија се приоритет – подготвени сме за интензивна соработка во сите области од заеднички интерес“, напиша Абазовиќ на Твитер.

Абазовиќ напиша дека Црна Гора прави максимални напори да промовира политика на регионална соработка, помирување, соживот и подобри економски врски на Западен Балкан.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силно невреме го зафати Белград, Земун под вода

Српските медиуми со критики по самитот ЕУ-Западен Балкан

Ана Ололовска

Ѓукановиќ: Ќе ја поддржиме европската политичка заедница ако тоа доведе до забрзување на евроинтеграцијата

А1он

Црногорската влада ги ограничи маржите на основните прехранбени производи

А1он

Јоксимовиќ: Поради невоведување санкции кон Русија, Србија нема да го отвори Кластерот 3

А1он

Жиофре: ЕУ не и поставува нови пречки на Србија, процесот на европска интеграција е јасен

Ана Ололовска