Абазовиќ и Аџиќ ќе раководат со министерствата за надворешни работи и одбрана на Црна Гора

Од:

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ ќе раководи со работата на Министерството за надворешни работи, додека министерот за внатрешни работи Филип Аџиќ е назначен за шеф на Министерството за одбрана на Црна Гора, соопшти денеска кабинетот на Абазовиќ.

Според соопштението, Абазовиќ ги донел одлуките за именување на шефови на министерствата за одбрана и за надворешни работи согласно Законот за државна управа.

Поранешните министри за одбрана и за надворешни работи Рашко Коњевиќ и Ранко Кривокапиќ беа разрешени од функцијата на 21 октомври во Собранието.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Потврдена кандидатурата на Андрија Мандиќ за претседателските избори во Црна Гора

Ана Ололовска

Ѓукановиќ: Црна Гора ја поддржува амбицијата на Косово да добие кандидатски статус

Ана Ололовска

Мандиќ, Спајиќ и Вуксиќ засега се пријавени за претседателските избори во Црна Гора

Ана Ололовска

Лидерот на „Движењето Европа сега“ кандидат на претстојните претседателски избори во Црна Гора

Aбазовиќ се надева дека Црна Гора ќе добие нов претседател: Значајно би било и тоа да биде дама

А1он

Црна Гора покренува вселенска програма: „Знам дека ова ќе предизвика потсмев“