Абазовиќ: Ѓукановиќ да биде подготвен на последиците доколку не го потпише Законот за Претседател

Од:

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ треба да биде подготвен за последиците доколку повторно одбие да го потпише Законот за Претседател, изјави премиерот Дритан Абазовиќ.

По претставувањето на Директоратот за интеркултурализам, Абазовиќ беше прашан што ќе се случи доколку Ѓукановиќ повторно одбие да ги потпише измените на Законот за Претседател и рече дека претседателот на Хрватска веќе еднаш го прекршил законот.

– Нека го прави тоа постојано, бидејќи се доаѓа на наплата. Моето барање е да не го прави тоа, но ако не сака да потпише, нека биде подготвен за последиците“ изјави Абазовиќ.

На прашањето какви се можностите доколку тоа се случи, тој рече дека има можности.

– Постојат можности, нема причина за загриженост. Демократската партија на социјалистите сака метеж во Црна Гора. Можат да го забават текот што започна, но не можат целосно да го сменат, изјави Абазовиќ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Скандал во Црна Гора: Полицајци мачеле жртви за потребите на големите криминалци

Горан Наумовски

Многу партии од коалицијата што го победи Ѓукановиќ во 2020 година, ќе го поддржат неговиот противкандидат во вториот круг

Ана Ололовска

До Квон уапсен во Црна Гора, обвинет за кражба на милијарди во криптовалути

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нова снимка од извлекувањето на бебето, родителите добиле вознемирувачка порака

Предраг Петровиќ

Дошол да ги надгледува изборите, па спаси бебе во Морача – шведски пратеник денеска е херој во Црна Гора

Горан Наумовски

ВИДЕО: Снимка од спасувањето на бебето – Баба скокнала со внукот во Морача, го извлекле минувачи

А1он