8555 нови случаи на Ковид-19 во Хрватска

Од:

Во последните 24 часа се регистрирани 8555 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денеска е 55.789.

dobivaj vesti na viber

Од нив, 1.710 пациенти се во болница, од кои 205 се на респиратор. Во последното деноноќие починале 32 лица.

Од 25 февруари 2020 година, кога е забележан првиот случај на инфекција во Хрватска, регистрирани се вкупно 802.745 лица заразени со коронавирус, од кои 13.038 починале, вкупно 733.918 оздравеле, од кои 8.234 во последните 24 часа.

Во моментов има 16.897 лица во самоизолација. Досега се тестирани вкупно 3.959.580 лица, од кои 17.926 во последните 24 часа.

Би можело да ве интересира

Околу 28.500 Грци примиле терапија за Ковид-19 со антивирусниот лек „Паксловид“

Северна Кореја прогласи победа над коронавирусот и го обвини Сеул за избувнувањето

Ана Ололовска

Во Србија реално петпати е поголем бројот на заразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Германија од октомври со нови мерки за третата есен од пандемијата

А1он

Објавени се вознемирувачки снимки од разговорот на починатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ со дежурните лекари

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голем пожар на Хвар, загина човек

Горан Наумовски