79 проценти од Србите против членство во НАТО

Од:

Речиси половина од српските граѓани, или 46 проценти сметаат дека ниту после 20 години од бомбардирањето се уште не е дојдено време за помирување со НАТО.

Тоа го покажа истражувањето на јавното мнение објавено за Институтот за европски работи.

Само една третина од граѓаните би прифатиле извинување поради бомбардирањето од НАТО, додека две третини не би профатиле извинување, изјави директорот на институтот Наим Бешири во воведот на дебатата „20 години од НАТО интервенцијата, дали е време за помирување“.

Соработката на Србија и западната воена алијанса за граѓаните на Србија заслужува оценква двојка, рече Бешири и додаде дека на оценката не влијаел фактот дека повеќе од 52 милиони евра донации за Министерството за одбрана стигнале од земјите членки на НАТО.

Истражувањето покажува дека 31 насто од граѓаните поддржуваат соработка.

Членство во НАТО поддржуваат само 10 посто од граѓаните додека 79 проценти се против оваа идеја.

Би можело да ве интересира

Како во Чернобил: На Косово со заштитна опрема се бројат гласовите од Србија

САД го ратификува протоколот за членство на земјата во НАТО

Брнс: Ратификацијата е резултат на напорна работа и посветеност кон вложување во иднината

Татјана Ташкова

„Данас“: Како случајот со Северна Македонија ќе влијае на проевропските сили во Србија

Сенатот на САД го ратификува Протоколот за членство во НАТО

Ана Ололовска

Вучиќ: Дали Србија ќе добие исти гаранции од ЕУ како и Северна Македонија за решавање на косовското прашање

Ана Ололовска