73 албански граѓани се уште се наоѓаат во Сирија

Од:

Во Сирија се уште се наоѓаат 73 албански граѓани, за чие враќање албанските власти подготвуваат посебен план.

„Во финална фаза е подготовката на акцискиот план за дел од своите граѓани кои чекаат да се вратат и да се реинтегрираат. Тоа во многу тесна и динамична соработка со институциите за спроведување на законот, со Обвинителството, полицијата, но и со локалната власт. Во исто време, разгледани се и други компоненти, социјални, економски, психијатриски и едукативни“, изјави за „Топ чанел“ координатор на Центарот за борба против насилниот екстремизам, Агрон Сојати.

Според истиот извор за финализирањето на операцијата за враќање на албанските граѓани од Сирија, постои одреден скептицизам, поради опасноста од нивното доаѓање што се чувствува меѓу граѓаните во Албанија.

Посебно постои загриженост околу разбирањето и подготвеноста на граѓаните на Албанија да помогнат.

На боиштата во Сирија и во Ирак, на страната на Исламска држава војувале околу 150 албански граѓани, а потврдена е смртта на 26 од нив.

Би можело да ве интересира

Висок лидер во Ал Каеда убиен во американски напад со дрон во Сирија

Катерина Павлова-Николовска

Во Сирија погубени 24 лица осудени за подметнување шумски пожари

А1он

Сириската Влада ракетирала упориште на бунтовниците, убиени четири лица

Ана Ололовска

Четири лица загинаа во експлозија на автомобил-бомба во Сирија

Ана Ололовска

Чавушоглу: САД на својот народ и на Конгресот не им ја кажуваат вистината за Сирија

Ана Ололовска

„Малата Амал“ пречекана во Палатата на Европа во Стразбур

Катерина Павлова-Николовска