7.548 нови случаи на Ковид-19 во Хрватска, 55 починати

Од:

Во последните 24 часа се регистрирани 7.548 нови случаи на заразени со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денеска е вкупно 49.528, информираат хрватските медиуми. Меѓу нив, 1.800 пациенти се во болница, од кои 220 се на респиратор.

dobivaj vesti na viber

Во последното деноноќие починале 55 лица.

Од 25 февруари 2020 година, кога е забележан првиот случај на инфекција во Хрватска, регистрирани се вкупно 826.380 лица заразени со коронавирусот. Од почетокот на пандемијата во Хрватска починале 13.212, а вкупно 763.640 оздравеле, од кои 6.406 во последните 24 часа.

Во моментов во самоизолација се 26.439 лица.

Досега се тестирани вкупно 4.010.890 лица, од кои 16.768 во последните 24 часа.

Би можело да ве интересира

Германскиот министер за здравство предупредува дека пандемијата на коронавирусот не е завршена

Ана Ололовска

Ковид-19 се шири во САД, но хоспитализациите се намалени

Ана Ололовска

Ќерката на американскиот претседател позитивна на коронавирусот

Ана Ололовска

Од 1 јуни во Грција привремено се укинува задолжителната маска и на затворено

Ана Ололовска

Милановиќ: Хрватскиот амбасадор во НАТО ќе добие инструкции да се спротивстави на членството на Финска и Шведска

Ана Ололовска

Дојава за бомба во Авенија мол во Загреб

Ана Ололовска