30 руски тенкови и други оклопни возила пристигнуваат во Србија како донација од Путин

Од:

На аеродромот Батајница во Србија почнаа да слетуваат авиони со воена донација од Руската Федерација.

Русија донираше вкупно 30 тенкови (T-72MC), а првите веќе се испорачани на српскиот аеродром.

Оваа донација на тенкови и воена опрема доаѓа во рамките на воено-техничкиот договор кој беше постигнат меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и неговиот колега, Владимир Путин.

Србија, од руската воена сила доби околу 30 оклопни возила (BRDM-2), кои дел од нив веќе пристигнале во Србија, пренесува „Спутник“.

Како дел од воено-техничката соработка, Србија набави и авиони „MiG-29“, хеликоптери „Mi-17“ и „Mi-35“, како и системи за противвоздушна одбрана „Панцир“.

Би можело да ве интересира

Рекорден број смртни случаи од Ковид-19 во Србија, над 5.000 новозаразени во последниот ден

Жарко Настоски

Брнабиќ: Србија нема план Б, Европската унија останува приоритет

Жарко Настоски

Русија жали поради повлекувањето на САД од Договорот за отворено небо

Ана Ололовска

Црни бројки во Србија, 4.955 новозаразени од Ковид-19, почина 31 лице

Катерина Павлова-Николовска

Експлозија и пожар во ковид болницата во Ниш, четворица повредени

Катерина Павлова-Николовска

Реципроцитет: Русија им забрани влез на 25 функционери од Велика Британија