23 турски државјани пристигнале со чамец на грчкиот остров Хиос, наводно бараат азил

Од:

Со чамец, од турското крајбрежје на грчкиот остров Хиос вчера пристигнале 23 турски државјани, меѓу кои и деца, и побарале политички азил во Грција, објави онлајн изданието на весникот „Политис“ од островот.

dobivaj vesti na viber

Според истиот извор, турските државјани рекле дека ги гони владата на Ердоган, додека пак крајбрежната служба од Хиос уапсила две лица кои веројатно се криумчари и управувале со чамецот.

Би можело да ве интересира

Запален автомобилот на дипломатка од италијанската амбасада во Атина

Ана Ололовска

Осветлена 21-метарската новогодишна елка во Атина со над 40.000 светилки и стотици лампиони

Ана Ололовска

Бројот на луѓе кои бараат азил во Европа достигна највисоко ниво во последните шест години

Ана Ололовска

Телефонски разговор Мицотакис – Мелони

Ана Ололовска

Нов земјотрес со јачина од 5 степени во близна на грчкиот остров Евија

Немирно утро во Грција, регистрирани три земјотреса

Катерина Павлова-Николовска