23 турски државјани пристигнале со чамец на грчкиот остров Хиос, наводно бараат азил

Од:

Со чамец, од турското крајбрежје на грчкиот остров Хиос вчера пристигнале 23 турски државјани, меѓу кои и деца, и побарале политички азил во Грција, објави онлајн изданието на весникот „Политис“ од островот.

Според истиот извор, турските државјани рекле дека ги гони владата на Ердоган, додека пак крајбрежната служба од Хиос уапсила две лица кои веројатно се криумчари и управувале со чамецот.

Би можело да ве интересира

Пациентите кои немаат Ковид-19, а се на интензивна нега во грчките болници, доколку е потребно ќе се префрлаат во приватни клиники

Ана Ололовска

Анкета: Две третини од Грците загрижени за пандемијата, 74% убедени дека мора да се носи маска

Ана Ололовска

Турција ја обвинува Грција дека депортира мигранти без процедура за азил, а ЕУ се прави дека не гледа

Ана Ололовска

Мицотакис: Маската е вакцина, додека не дојде вакцината

А1он

Грција: За Владата, нов целосен карантин не е опција

А1он

Грција ќе ги апси сите кои го поттикнуваат движењето против заштитните маски

А1он