17 налози за апсење по разорниот земјотрес во Албанија: Се товарат за убиство на 51 лице

Од:

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење со обвинение за убиство и злоупотреба на службената должност, поради смртта на 51 лице во земјотресот со јачина 6.4 степени минатиот месец, кога се урнаа повеќе десетици згради, соопшти полицијата, додавајќи дека девет лица се уапсени денеска.

Полицијата и обвинителството наведуваат дека првобитните истраги покажале дека една од причините поради што настрадаа луѓето во урнатите згради, било тоа што градежниците, инженерите и инвеститорите не се придржувале по правилата, нормите и стандардите за безбедност при изградба, пренесува Ројтерс.

Од деветмината уапсени, двајца се сопственици на два хотели кои беа уништени во Драч, при што загинаа четири лица, а третиот уапсен е менаџер на хотелот кој е наменет за одмор на полицијата, а каде загина високо рангирано полициско лице.

Полицијата наведува дека и двата хотела на плажата на Јадранско море се изградени нелегално, а третиот е легализиран нелегално.

Се наведува дека некои од 17-те лица кои ги бара обвинителството побегнале по земјотресот на 26-ти ноември.

Би можело да ве интересира

Тирана ја убеди и ДП да биде дел од изборната коалиција на Албанците од Прешевската Долина

Ана Ололовска

Албанија со засилени мерки на аеродромот поради ширењето на новиот коронавирус

Ана Ололовска

Премиерот Рама в понеделник на средба со канцеларката Меркел

Ана Ололовска

Сочувство за настраданите во Турција изразија Мета, Рама и Баша

Ана Ололовска

Рама: Харадинај ја замени пушката со клевета

Ана Ололовска

Новата американска амбасадорка Јури Ким допатува во Тирана

Ана Ололовска