135 политички партии ќе земат учество на локалните избори во БиХ

Од:

За локалните избори во Босна и Херцеговина се регистрирани 587 политички субјекти, од кои 135 се политички партии, соопшти денеска Централната изборна комисија откако рокот за пријавување истече во петокот попладне.

На изборите ќе учествуваат 47 кандидати од националните малцинства, 20 од граѓанските групи, двајца од здруженија на граѓани, 383 се независни кандидати и 135 од политички партии, објави денеска сараевскиот портал „Кликс“.

Во оваа бројка не се вклучени и апликациите што Централната изборна комисија на БиХ ги примила по пошта, по завршувањето на рокот. Локалните избори во БиХ се распишани за 15 ноември, но не е исклучена можноста тие да се одложат до средината на декември.

Би можело да ве интересира

Бања Лука: Поранешниот министер за образование доби девет години затвор поради злоставување 14-годишно девојче

Жарко Настоски

ХРВ бара итно решавање на мигрантската криза во БиХ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инцидент во мигрантскиот камп во близина на Сараево, интервенираа специјалци

Ана Ололовска

ВИДЕО: Босанецот Мехо и зимава ја преплива реката Уна, традицијата е долга над 40 години

Жарко Настоски

ВИДЕО: Босански камикази возат како да нема никој друг на патот

Жарко Настоски

Првата група мигранти во БиХ сместена во воени шатори во кампот Липа

Ана Ололовска