120.000 млади Грци во еден ден се пријавија за државни ваучери од 150 евра, во замена за вакцинација

Од:

Само еден ден по отворањето на платформата „Freedom pass“ веќе се пријавиле 120.000 вакцинирани млади Грци на возраст од 18 до 25 години, кои ќе добијат ваучер од 150 евра за патувања, одмор или забава.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис преку „Твитер“ соопшти дека се доставени 120.000 барања и паралелно, ги повика младите да се вакцинираат.

-Биди и ти дел од големиот национален обид за заштита на јавното здравје. Закажи термин за вакцинација, напиша Мицотакис.

На крајот од минатиот месец беше соопштено дека Грците на возраст од 18 до 25 години, кои веќе се вакцинирале или ќе се вакцинираат до крајот на годинава, ќе добијат ваучер „Freedom pass“ односно електронска припејд-картичка што ќе можат да ја користат за туристички или културни активности.

Ваучерот е наменет за околу 940.000 млади луѓе од земјата, кои ќе можат да го искористат за патувања низ Грција, односно да купат билети за авион, брод или воз, да си ги покријат трошоците за сместување или пак да посетат културни настани, да следат кино проекции, театарски претстави, концерти итн.

Би можело да ве интересира

Бајден утре ќе нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во сојузните органи

Жарко Настоски

Фајзер и Бионтек почнуваат масовни испитувања на вакцините кај деца од 5 до 11 години

Жарко Настоски

Шон Пен одбива да продолжи со снимање на серија доколку целата екипа не се вакцинира

Жарко Настоски

Во Франција над 40 милиони вакцинирани, Макрон повикува да се продолжи

Жарко Настоски

Во Грција повторно отвораат клиники за лекување пациенти со Ковид-19

Ана Ололовска

Мицотакис ги повика Грците задолжително да се вакцинираат

Ана Ололовска