Звонко Танески добитник на наградата „Бели мугри“

Од:

Звонко Танески за поетскиот ракопис „Нежност без гарантен лист“ е добитник на годинашнава награда „Бели мугри“ за млад автор до 35-годишна возраст, што ја доделува Домот на културата „Кочо Рацин“ – Скопје.

Одлуката за наградата ја донесе жири во состав Бранко Цветкоски, претседател, Џабир Ахмети и Јованка Христовска, членови.

Од пристигнатите ракописи, како што информираат од Домот на културата „Кочо Рацин“, во потесен избор влегле ракописите со шифрите „Калин“, „За конкурс“ и „Ш“.

Наградата свечено ќе биде доделена на 20. овој месец на манифестацијата „Денови“, што установата ја организира традиционално и е посветена на раѓањето на поетот Кочо Рацин.

Би можело да ве интересира

„Празнични денови и ноќи“ викендов во ЦК „Кочо Рацин“ Кичево

Ана Ололовска

Делегација на Националната галерија на Македонија во посета на бугарското МНР

А1он

Недела на италијанскиот јазик – се одбележуваат 700 години од смртта на Данте Алигиери

Ана Ололовска

Боби Ѓошиќ назначен за в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

А1он

Денови на македонската култура во Шибеник

Ана Ололовска

„Струмица-град на културата 2021“ продолжува со концерт „Живеј со музика“ на оперскиот пејач Влатко Груевски

Ана Ололовска

Leave a Comment

10 − 3 =