Жени од Словенија се обидуваат да го соборат Гинисовиот рекорд во плетење

Од:

Две Словенки денеска го почнале својот маратон во плетење, со што сакаат да се впишат во Гинисовата книга на рекорди.

Анита Кац и Јадранка Смиљич од Словењ Градец во северна Словенија, имаат намера да го урнат досегашниот светски рекорд во непрекинато плетење што изнесува 24 часа. Нивната цел се 30 часа и да употребат најмалку осум килограми волна.

Вештите жени најавија дека ќе плетат облека за деца, но и општинскиот грб на Словењ Градец.

Според прописите Гинис, натпреварувачките имаат право на секој час плетење имаат право на пет минути пауза, а натпреварувањето се снима и сè тоа го следи екипа од триесетина луѓе.

Би можело да ве интересира

Светски рекорд: Американец уловил 2.645 риби за 24 часа

Ана Ололовска

Почина наjстариoт мaж вo светот

Ана Ололовска

Најстариот човек на светот повторно е Јапонец – има 112 години и 344 дена

Ана Ололовска

Над 4000 граѓани се обидоа ја направат најголемата елка од луѓе

Татјана Ташкова

Град Скопје: Придружете ни се, да направиме најголема елка од луѓе за Гинис

Ана Ололовска

Рекорд за Гинис: Најстариот брачен пар заедно има 211 години

Татјана Ташкова