Жена во Мелбурн починала од мачкина гребаница

Од:

Една повозрасна жена од Мелбурн, Австралија, починала откако нејзината мачка ја изгребала, а потоа ѝ ја излижала раната.

Како што објави „Хералд сан”, бабичката била во бессознание кога нејзините блиски ја нашле в постела, со мачето до неа. Лекарите пак, во организмот на 80-годишната старица откриле бактерија „pasteurella multocida“, којашто предизвикува бактериски менингитис.

Жената била во кома девет дена, по што апаратите за одржување во живот, ѝ биле исклучени.

Директорката на инфективното одделение во болницата, Линдзи Грејсон изјави дека луѓето не треба да им дозволуваат на мачките да им ги лижат раните. А пак, оние кои имаат нарушувања во имуниот систем – треба потполно да избегнуваат домашни миленичиња.

Би можело да ве интересира

Светски ден за заштита на животните

Ана Ололовска

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Ана Ололовска

Речиси 140 угинати фоки пронајдени долж брегот на Мексико

Ана Ололовска

Долговечна машка панда од зоолошка градина во Јапонија наполни 38 години

Ана Ололовска

Мала „наезда“ на бебиња на ретки горили во Уганда

Ана Ололовска

Гостите во овој јапонски хостел заспиваат гледајќи во мачки

Ана Ололовска