Зголемен бројот на туристи во Чернобил поради мини ТВ-серијата

Од:

Успехот на американската телевизиска мини-серија за најголемата нуклеарна катастрофа во светот во Чернобил предизвика зголемување на бројот на туристи кои сакаат да ја посетат електраната и „градот на духови“ во близина.

Туристичка агенција во Чернобил регистрирала 40 отсто зголемување на резервациите, од почетокот на емитувањето на серијата во продукција на Ејџ-Би-О во мај.

Прошетка низ Чернобил, со водич на англиски јазик, чини околу 100 долари по човек. Во април оваа година се навршија 33 години од катастрофата во Чернобил.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Русија да и го врати Крим на Украина и ќе си го поврати местото во Г8

Ана Ололовска

Макрон: Да се реши украинската криза пред приемот на Русија во Г-7

Судот во Киев нареди отворање предмети против Порошенко и Климкин

Ана Ололовска

ВИДЕО: Сопругата на Нетанјаху го фрли лебот од дочекот во Киев

Ана Ололовска

Пожар во хотел во Одеса

Израелскиот крал на дрогата побегна од киевскиот аеродром за време на депортацијата