Завршна изложба од проектот „Од мајсторот до чиракот“

Од:

Во хотел „Буши“ во Скопје вечер ќе биде отворена изложба на ракотворби изработени од учесници на курсеви за стари занаети.  Со неа ќе заврши проектот „Од Мајсторот до чиракот“ за ревитализација и повторен развој на традиционалните турски ракотворби на Балканот.

dobivaj vesti na viber

Проектот почна во 2013 година во пет земји, организиран од Институтот „Јунус Емре“ со поддршка на „Халкбанкa“. Опфати седум различни области и вкупно 17 уметнички и занаетчиски курсеви. Курсистите беа обучувани од врвни мајстори од Турција.

На вечерашната изложба ќе бидат претставени ракотворби направени од учесниците на курсот по дрворез и казазијe – традиционална турска техника за изработка на накит.

На курсистите ќе им бидат доделени сертификати, а отворањето на изложбата ќе биде збогатено со настап на групата „Македонија ансамбл“.

Би можело да ве интересира

Изложба и ди џеј сет, вчера проекција на „Хомо“

Изложбата „Слобода?!“ на 15 ликовни уметници гостува во Уметничката галерија „Илија Бешков“ во Плевен

Се отвора изложбата „Полска школа на колаж“ на Жмијевски и Алтхамер во МСУ – Скопје

Изложба на графики, цртежи и колажи од Слободан Радојковиќ

Голема Завршна изложба во средното уметничко училиште Лазар Личеноски во Скопје

Ана Ололовска

Утревечер отворање на самостојна изложба на Ахмет Огут во МСУ

Ана Ололовска