Заврши во ќелија со маж кој ја силуваше неговата сестра – го уби и доби уште 25 години затвор

Од:

Затвореникот Шејн Голдсби (26) е осуден на дополнителни 25 години затвор за убиство на затвореник со кого делел ќелија.

Затвореникот е осуден за силување на неговата сестра. Голдсби беше осуден оваа недела за убиството на Роберт Мунгер (70), што се случи во затворот во Вашингтон во јуни минатата година. Според Њујорк пост, на Голдсби „му се спиле жиците“ кога Мангер почнал да му ги прераскажува деталите за силувањето на неговата сестра.

“Толку многу работи ми се случуваа во главата тогаш. Не бев стабилен, тој ме провоцираше цело време со фотографии и снимки за тоа што го направи”, рече Голдсби на суд, а тоа подоцна се покажа како вистина.

Претходно, младиот човек, кој беше осуден за кражба на полициски автомобил и возење низ градот, побара да биде префрлен во друга ќелија за да избегне конфликт, но од затворот велат дека не знаеле дека постои врска помеѓу затворениците. Според доказите доставени во судот,

Голдсби го нападнал Мунгер во заедничките простории, го удрил во лицето 14 пати и уште четири пати го згазнал по главата.

„Се извинувам на неговата сопруга и семејството“, рече Голдсби.

„Се надевам дека ќе успеете да ја надминете болката што ја предизвикав“, напиша Голдсби во писмото.

Би можело да ве интересира

Во скопско Марино приведен бегалец од струмичкиот затвор

А1он

Жена се обидела преку пакет со храна да прошверцува дрога во штипскиот затвор

А1он

Националната гарда ќе и помага на полицијата на протестот во Вашингтон

А1он

Шекеринска од Вашингтон: Ќе побараме силна поддршка од САД за продолжување на нашиот европски пат

А1он

Талибанците го обвинуваат Вашингтон за кршење на мировниот договор

Тепачка во кумановскиот затвор, чувар избоден со нож

Катерина Павлова-Николовска