Завршена реставрацијата на гробницата на Тутанкамон

Од:

Реставрација на гробницата на славниот египетски фараон Тутанкамон по девет години официјално е завршена.

Работите, кои во изминатите девет години ги спроведуваше Институтот за конзервација Гети, имаа за цел да ја намалат штетата, која настанува од прашина и микроорганизми, кои се создаваат поради влажноста која ја внесуваат туристите.

Речиси недопрената гробница на фараонот, кој владеел со Египет пред повеќе од 3000 години, во 1922 година ја откри Хауард Картер во Долината на кралевите во Лукосор.

Поради големото богатство пронајдено внатре Тутанкамон се смета за симбол на слава во древниот Египет.

Би можело да ве интересира

Меѓународна финансиска поддршка за обнова на Хераклеа во Битола

Ана Ололовска

Во праисторијата бебињата пиеле млеко од овца и крава

Ана Ололовска

Почина Јовица Станковски – археологот кој го промовираше и истражуваше Кокино

Ана Ололовска

Завршија археолошките ископувања на локалитетот Црквиште

Ана Ололовска

Археолозите открија голем замок на Маите во Канкун

Ана Ололовска

Откриени гробници стари 3.500 години на Пелопонез

Ана Ололовска