Заштитни маски од кожа на бурмански питон

Од:

Компанијата „Ол американ гејтор“ од Флорида почна да продава маски за лице од кожа од бурмански питони. Овие змии периодов неконтролирано се размножуваат во Националниот парк Еверглејдс, со што и започна „модниот предизвик” за спречување на ширењето на коронавирусот.

Сопственикот на компанијата, Брајан Вуд истакна дека изработуваат маски и од крокодили и алигатори.

– Луѓето уште некое време ќе мора да го покриваат лицето. Маските се тука зашто ситуацијава може да трае подолго отколку што мислевме, изјави Вуд.

Тој додаде дека овој моден додаток е за оние што сакаат да ја следат модата.

Самата кожа од питон не нѐ штити од Ковид-19 така ефикасно, како М-95 маските со филтри.

Властите на Флорида пред неколку дена им наложија на граѓаните да носат маски, или со ткаенина преку носот и устата да одат во продавница, аптека или онаму каде што имаат потреба.

Би можело да ве интересира

Почувствувајте го мирисот на Вселената за 15 долари

Ана Ололовска

Австралијка прави гламурозна облека од хартиени кеси

Ана Ололовска

Од стар автобус, направил удобна викендичка

Ана Ололовска

Современ дом со поглед на море во британскиот округ Кент

Ана Ололовска

ВИДЕО: Куќа од контејнери

Ана Ололовска

Скопје има нова култура, се наоѓа во населба Аеродром и се вика АудиоКултура

Ана Ололовска