За првпат во Зоолошка градина Скопје пристигнуваат пингвини

Од:

Во Зоолошката градина во Скопје од пролетта следната година ќе бидат донесени пингвини.

Од Зоолошката градина наведуваат дека скопјани долго време ги очекуваат пингвините, но минатата година изградбата на живеалиштето одеднаш беше стопирана, иако веќе одамна беше најавено доаѓањето на пингвините.

Директорот на Зоолошка градина Скопје, Ѓорѓи Галетановски вели дека се надминати небулозните причини поради кои живеалиштето не било изградено на време.

– Живеалиштето е стопирано на половина од градбата. Причините се банални и не смееме да дозволиме она што го очекуваат децата и што е ветено, да не го видат. Сепак, нашата цел е да направиме европска зоолошка. Во соработка со градоначалникот на град Скопје и некои поголеми македонски компании ќе направиме напори, живеалиштето да биде готово до пролет, истакнува Галетановски.

Би можело да ве интересира

Педофил нападнал три годишно дете во Дебар маало, успеал да го соблече пред мајката да повика полиција

А1он

Вучиќ за бугарската блокада: Ние го сакаме македонскиот народ и држава, да го чуваме нашето пријателство

(ВИДЕО) Силен ветар и дожд во Скопје, УХМР и за ноќеска најавува слично време

Горан Наумовски

Се скараa и истепаa две семејства од Скопје, четворица ранети завршиja во болница

Скопје одбележува 60 години од катастрофалниот земјотрес

ВИДЕО: Паднати дрвја и бандери, оштетени покриви и полавени улици од невремето во Скопје

Катерина Ѓуровски