Вработен во Старбакс во Сан Диего добил „интернет бакшиш“ од речиси 100.000 долари

Од:

Вработен во кафетеријата Старбакс во Сан Диего, Калифорнија, одбил да услужи жена која не сакала да носи заштитна маска. Истиот потоа, откако видео-снимката од тој настан се рашири на Фејсбук, доби речиси 100.000 долари „бакшиш” собран од поддржувачите на херојот од секојдневието.

Ленин Гутјерес (24) бил на смена кога во кафулето влегла жената без маска. Ја прашал – дали има маска за лице, по што таа веднаш го нападнала, а притоа и го снимила сето тоа.

Но, откако незадоволната гостинка го постирала видеото на Фејсбук, добила реакции што сигурно не ги очекувала… Како што јави телевизијата Ен-Би-Си, жената добивала и смртни закани од непознати луѓе.

Како резултат на тоа, набргу се појавила и страница на „Гоу-фанд-ми“ за донации и помош на Ленин Гутјерес, со видеото на неа. До денеска, се собрани над 98.700 долари.

Во описот е наведено дека 100 отсто од паричните средства ќе одат на сметка на Гутјерес. Се дознава дека негов сон било да стане професионален танчер.

Би можело да ве интересира

Автобусот од „Во дивината“ најверојатно ќе стане музеј

Ана Ололовска

Политичарот Ричард Брутон е новиот „секс симбол“ на Ирска

Ана Ололовска

Кинеска преживеала три дена без своето срце

Ана Ололовска

Среќата е достижна со внатрешна самоконтрола

Ана Ололовска

Анкета: Работата од дома го намалува стресот и ја зголемува продуктивноста

Ана Ололовска

Британците, поради работа од дома, трошат повеќе на пијалаци и закуска

Ана Ололовска