Во својата прва улога Бред Пит глумеше син на Милена Дравиќ

Од:

Својата прва улога во професионалната кариера Бред Пит ја оствари во црногорскиот филм „Темната страна на сонцето”, во кој глумеше заедно со Милена Дравиќ.

Српската глумица почина викендов на 79-годишна возраст и зад неа остави богат театарски и филмски ремек-дела, за кои беше и повеќекратно наградувана. Меѓутоа, малкумина знаат дека во „Темната страна на сонцето”, каде што таа ја имаше и една од главните улоги, Бред Пит го имаше својот прв пробив.

Филмот е снимен на Јадранот во 1988 година, на англиски јазик, а во САД премиерно е прикажан дури во 1999. Бред го глуми синот на Дравиќ, кој се бори со тешко кожно заболување.

Денес, Бред Пит е холивудска икона, а српската глумица честопати знаела шеговито да рече дека и е мило за големиот успех на нејзиниот „филмски син”.

Би можело да ве интересира

Бред Пит во прегратките на својата млада верзија

А1он

Џоли за разводот со Бред Пит: Не можев да се препознаам

А1он

Анџелина Џоли повторно го разбесни Бред Пит

Татјана Ташкова

Протест на ѕвездите поради Оскарите, се кренаа и Џорџ Клуни, Бред Пит и Роберт де Ниро

Сандра Бошковска

Бред Пит понудил 120 илјади долари за да гледа „Игра на тронови“ со Емилија Кларк

Наум Локоски

(ВИДЕО) Бред Пит за повлекувањето на САД од Климатскиот договор: Станува се потопло, нема иднина

Наум Локоски