Во САД женска анаконда се оплоди без мажјак

Од:

Во аквариум во областа Нова Англија во САД се родија две анаконди, како резултат од бесполово оплодување (партеногенеза). Ова е вториот забележан случај во историјата, кога змија без учество на мажјак, родила малечки.

Тоа е потврдено и преку ДНК-тест. Анакондата сега има два свои генетски клонови. Имало и други змијулчиња, но тие починале.

Партеногенеза е процес кога организам се развива од јајцеклетка без оплодување. Стручни лица од аквариумот истакнуваат дека овој начин на размножување почесто се сретнува во растителниот свет, а ова е втор случај со анаконда во историјата.

Би можело да ве интересира

Брижит Бардо ќе помoгне мечето Теди кое живееше во стар кафез во Штип да отпатува од земјава

Мери Јордановска

Горило со „човечки“ прсти

Ана Ололовска

„Градинка за кучиња“ во Јужна Кореја

Ана Ололовска

Хуманитарен Новогодишен базар „Топли срца – ладни шепи“

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Ракун се опил со греено вино во Ерфурт, Германија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ќе се испитува дали ВР-очилата за крави значат и поквалитетно млеко

Ана Ололовска