Во Норвешка откриен уште еден викиншки брод под земја

Од:

Во Норвешка вторпат годинава пронајдени се остатоци од викиншки брод, што најверојатно е стар повеќе од илјада години.

Кнут Паше, археолог од норвешкиот Институт за истражување на културното наследство, денеска изјави дека остатоците од бродот долг 13 метри забележан е во септември, во поле кое некогаш беа гробишта на островот Едеја, околу 110 километри западно од Трондхајм.

Тој додаде дека бродот би можел да биде долг и 17 метри. За сега не е планирано ископување на бродот.

Ерата на викинзите траеше од 793 до 1066 година.

Во март под земја е откриен брод западно од Осло со помош на георадар, геофизички метод што користи радарски импулси за снимање по површинскиот слој.

Би можело да ве интересира

Слика од Били д Кид на аукција, почетна цена – милион долари

Ана Ололовска

ВИДЕО: Откриени остатоци од две стаклени градини во комплексот „Волчја дупка“ на Хитлер

Ана Ололовска

Гоце, Даме и Сандански станаа бугарски револуционери на „Википедија“

Мери Јордановска

Македонските и бугарските експерти со разлики за средновековната историја, за Делчев ќе се разговара утре

Пред 50 години британската армија влезе во Северна Ирска

А1он

ВИДЕО: Во Балтикот пронајден брод стар пет века

Ана Ололовска