Во Лас Вегас се отвора музеј на марихуаната

Од:

Музеј на марихуаната денеска ќе биде отворен во „градот на гревот“ – Лас Вегас.

Во него ќе бидат изложени експонати како што се стаклен „бонг“ повисок од жирафа и вештачки пупки од марихуана.

Посетителите ќе може да научат нешто повеќе за канабисот и да се сликаат за на Фејсбук.

Но, никому нема да му биде дозволено да запали „џоинт“, оти во Невада е забранета употреба на опојни дроги на јавно место.

Основачот на музејот Џеј Џеј Вокер изјави дека целта е да се дестигаматизира употребата на марихуана.

Музејот ќе ги прими првите посетители речиси 15 месеци откако возрасните лица во Невада добија право да купуваат марихуана за рекреативни цели и приватно, а продажбата досега ги надмина сите очекувања.

Би можело да ве интересира

Европа: Зголемена продажбата на канабис преку Даркнет за време на пандемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Во регионот на Париз запленети околу пет тони канабис

А1он

(ВИДЕО) Достовски до Ѓорчев: Дали Австрија и Италија се Колумбија штом дома им е дозволено да садат канабис?

Ана Василевска

„Макканбис“: 740 луѓе ќе останат на улица ако ВМРО-ДПМНЕ не се вразуми за извозот на канабис

А1он

(ВИДЕО) Власта и опозицијата се судрија околу извозот на канабис, ВМРО-ДПМНЕ бара да се одложи по изборите

Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции пред Комисијата за здравство

Ана Ололовска