Во Канада откриени фосили од животно од праисторијата

Од:

Стотина фосили од праисториско морско животно, се пронајдени во Канада, што нуди доста податоци за овој грабливец од важен период во еволуцијата на животот на Земјата.

Животното е наречено „камброрастер фалкатус“. Се смета за далечен роднина на денешните членконоги, како што се пајаците и раковите. Било долго 30 сантиметри, а живеело во камбрискиот период, пред 506 милиони години, кога сите живи суштества се наоѓале во океаните.

Научниците објаснуваат дека суштеството имало канџи што личат на гребло и глава со исто така – необичен облик.

Џо Мојсиук од Кралскиот музеј при Универзитетот на Торонто, нагласи дека камброрастерот кој личи на рак, живеел на морското дно, хранејќи се со организмите од тињата.

Би можело да ве интересира

Во праисторијата бебињата пиеле млеко од овца и крава

Ана Ололовска

Почина Јовица Станковски – археологот кој го промовираше и истражуваше Кокино

Ана Ололовска

Завршија археолошките ископувања на локалитетот Црквиште

Ана Ололовска

Археолозите открија голем замок на Маите во Канкун

Ана Ололовска

Откриени гробници стари 3.500 години на Пелопонез

Ана Ололовска

Во Мексико пронајдено сидро од времето на конквистадорите

Ана Ололовска