Во Ханој веќе нудат „коронабургер“

Од:

Во време на корона-криза, професионален готвач од Ханој, главниот град на Виетнам, се обидува да го подигне духот кај луѓето со новиот… „Корона-бургер”.

– Има една шега – ако се плашиш од нешто, треба да го изедеш. Кога ќе гризнеш од сендвичот што личи на вирусот, повеќе нема да се плашиш од зараза. Така ги бодриме луѓето во време на пандемијата, вели шеф Хоанг Тунг, сопственик на пицаријата што се наоѓа во центарот на Ханој.

Хамбургерот се служи со лисја од зелен чај, при што лепчето е во облик на вирус. Ресторанот продава околу 50 „Корона-бургери” на ден.

Би можело да ве интересира

Нов тренд во Велика Британија: Печење леб дома

Ана Ололовска

Коронавирусот го запре производството на Сахер торти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пица во време на коронавирусот

Ана Ололовска

Орео го објави новиот вид на колачиња „Суприм Орео“, нивната вредност е повеќе од 10,000 долари

А1он

ВИДЕО: Неколку начини како да се подготви вкусно јајце

А1он

5 намирници кои содржат повеќе витамин Ц од портокалот

А1он