Во Дубаи пуштена во употреба најголемата фонтана во светот

Од:

Најголемата фонтана во светот е пуштена во употреба во Дубаи, проследено со огномет.

Фонтаната зафаќа 7.327 квадратни метри, украсена е со 3.000 лед светла, а 7.500 млазници фрлаат вода висока до 105 метри.
„Фонтана палма“ се наоѓа во трговскиот центар „Поинте“ на вештачкиот остров во форма на палма.

Најновата атракција на Обединетите Арапски Емирати влезе во Гинисовата книга на рекорди како најголема фонтана во светот.

Фонтаната ќе работи во текот на целата година од утро до полноќ, а водените млазници се активираат на секои три минути во различни бои.

Би можело да ве интересира

„Емирејтс“ бесплатно ќе пренесува помош од Дубаи во Индија

Почина министерот за финансии на ОАЕ и втор човек на Дубаи, шеикот Хамдан

Ана Ололовска

Лондон се загрижи за судбината на принцезата Латифа од Дубаи, која вели дека татко ѝ ја држи во залошништво

Жарко Настоски

Во Дубаи веќе се користат кучиња што откриваат коронавирус кај патниците

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кучиња на аеродромот во Дубаи детектираат коронавирус со 92 проценти точност

А1он

„Емиратс Ерлајнс“ ќе ги покрие трошоците за лекување и погреби во случај на зараза со Ковид-19

Ана Ололовска