Во бременоста е препорачливо не повеќе од два филџана кафе на ден

Од:

За време на бременоста, треба да се обрне внимание на повеќе работи, но особено на она што го внесувате во телото. Ова првенствено се однесува на кофеинот. Тој вообичаено се наоѓа во црниот или зелен чај, во кафето, газираните и некои енергетски пијалаци, чоколадото… Како стимуланс што нѐ држи будни.

Но, кофеинот го зголемува и крвниот притисок и отчукувањата на срцето, како и количината на урина што ја произведува телото. Може да предизвика и нервоза, проблеми со варењето или со спиењето. Кофеинот во бременоста минува и низ плацентата до бебето.

Затоа, стручњаците советуваат бремените жени да не консумираат повеќе од 200 милиграми кофеин дневно. Зголемувањето на таа количина, како што пишува „Марч оф дајмс“, може да предизвика спонтан абортус, предвремено породување или губење на тежината кај новороденчето.

Важно е да се нагласи дека 200 милиграми кофеин се содржани во две шолји кафе.

Количината кофеин во една филџан чај зависи од тоа колку е силно кафето (но и колку е голем тој филџан. Сепак, стручните лица ги препорачуваат другите, билни чаеви.

Би можело да ве интересира

Неколку совети за природна заштита од комарците

Ана Ололовска

Научни истражувања: Аспартамот не е штетен по здравјето

Ана Ололовска

Совети за полесно справување со гневот и стресот

Ана Ололовска

На човекот дневно му требаат не повеќе од 20 минути сончање

Ана Ололовска

Со класична музика до поподнослива битка со неизлечивите болести

Ана Ололовска

Ф’стаците и бадемите може да ја намалат анксиозноста

Ана Ололовска