Вирус ја активира камерата на компјутерот додека гледате порно

Од:

На интернет се појави нов вирус кој го подига изнудувањето пари на сосем ново ниво, соопшти компанијата за интернет-безбедност, ЕСЕТ.

dobivaj vesti na viber

Имено, штетната програма наречена „Вареники“ (Varenyky) може да ја вклучи вашата камера и да ве снима, ако посетите порно-страница. Снимањето е без ваша дозвола и знаење, а снимката се користи за уцена.

Засега, вирусот е активен само во Франција. Кога ќе ја отворите заразената датотека, програмата прво проверува дали жртвата е на подрачјето на Франција и, ако не е, самиот вирус се повлекува без да нанесе штета.

Нема податоци околу тоа дали некоја снимка била употребена против некого односно дали била јавно објавена.

Би можело да ве интересира

Германски вирусолог предупредува на опасноста од нова пандемија

Ана Ололовска

Откриена болеста „њукастел“ во одгледувалиште во општина Гази Баба

А1он

„Порнхаб“ го издава првиот филм кој не е само за возрасна публика

А1он

Седум вируси кои се посмртоносни од коронавирусот

А1он

Избришана порнографската група на Телеграм

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Чулев: Имаме релевантни сознанија за луѓе што ја менаџирале „Јавна соба“, но поради истрагата не кажуваме конкретни имиња

Маја Илиевска-Пачемска