ВИДЕО: Вокменот слави 40-ти роденден

Од:

Пред точно 40 години, на денешен ден, настана вокменот – претходник на дискменот и на смартфон музичката плејлиста.

Концептот е сличен – слушање музика со слушалки низ прошетка, само што слушалките беа малку поголеми и со сунѓер околу нив… И, уредот работи на аудиокасети. Тоа беше хит-трендот на генераците кои пораснаа во 80-тите и 90-тите.

Кога се појави првиот модел ТПС-Л2, првата генерација на вокмен стерео-уредите, се мислеше оти тие никогаш нема да добијат функција за снимање. Но, овој тогаш револуционерен уред, благодарение, меѓу другото и на тој новитет, постигна огромен успех, влијаејќи на новите стилови на живот коишто за бргу станаа популарни ширум светот, а слушањето музика на секој чекор стана секојдневие.

Со овозможувањето – младите да уживаат во висококвалитетен звук на музиката, каде и да се, вокменот стана симбол на компанијата Сони.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Рекламата за „Ајфон 11“ собира негативен публицитет

Ана Ололовска

Гит-Лаб објави забрана за вработување на инженери Кинези и Руси

Ана Ололовска

МИТ ги претстави своите нови паметни „робокоцки“

Ана Ололовска

Гугл собира лични здравствени податоци од милиони Американци

Ана Ололовска

Фејсбук отстрани две милијарди лажни профили и над три милијарди содржини

Ана Ололовска

Доаѓа третата генерација на „Снeпчeт Спекталс“ очилата

Ана Ололовска