ВИДЕО: Во пожар во Франција уништени два милиони шишиња вино

Од:

Во пожар што избувна во вторникот попладне во магацин на познат дилер на вино во Бордо, уништени се околу 2 милиони шишиња вино!

Според локалниот портал sudouest.fr, огнот бил видлив од далеку, и било толку лошо што сведоците сметале дека е голем шумски пожар. Кога пожарникарите дошле на местото на несреќата, пожарот бил висок 10 метри, а половина од складиштето горело. 60 пожарникари со 15 возила за еден час успеаја да го стават огнот под контрола.

Околу два милиони шишиња складирани во кутии и картони на палети беа уништени откако на нив падна горниот таван. 80 работници го напуштиле складот на време и никој не бил повреден.

Засега не е позната позната причината за пожарот.

Би можело да ве интересира

Џонсон: Ќе бидеме подготвени за напуштање на ЕУ со или без договор

Пожарот на Канарски Острови вон контрола

Гори сува трева и борова шума кај скопско Љубин

Ана Ололовска

Француско семејство поднесе тужба откако не доби одговор за раѓање на бебиња со малформации

Ана Ололовска

Француските студентски организации загрижени поради растот на студентските трошоци

Ана Ололовска

Зголемен бројот на самоубиства во француската полиција

Ана Ололовска