ВИДЕО: Во Мексико се продаваат кандила за заштита од коронавирус

Од:

Во јавноста се појави видео во кое е прикажана продажба на голем број на заштитни средства против коронавирусот, меѓу кои и на кандила кои се „борат“ против истиот.

Локалниот маркет „Жозе МА. Пино Суарез“ продава најразлични магични средства за заштита на населението како и за нивна превенција.

Маркетот нуди голем број на кандила со различна големина, боја и мирис во борбата со смртоносниот вирус кој е распространет насекаде во светот вклучувајќи го и Мексико.

„Главната работа за ова кандило е во молитвата кој носи со себе здравје и лекување, а молбата кон Бог е да ни помогне и заштити против секоја болест“, рече Фабиола Тоска, вработена во локалниот маркет.

Купувачите кои пазареа беа скептични за кандилата сомневајќи се дека тоа е маркетиншки трик.

Би можело да ве интересира

Шпанија: Регионалната Влада на Арагон осудена за необезбедена заштитна опрема за здравствените работници

Ана Ололовска

Медицинска сестра од болницата во Јесенице заразена со коронавирусот

Ана Ололовска

Италија ни после 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Ана Ололовска

Медицинското списание „Лансет“ го повлече истражувањето за хлорокинот

Ана Ололовска

Министерка од Мадагаскар сменета заради изразена недоверба во чајот од пелин

Ана Ололовска

Од утринава се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Ана Ололовска